Bukowina Tatrzańska – narty i termy

Wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby pojeździć na nartach po lodowcu. Jedynym miejscem w Polsce, gdzie występuje lodowiec jest Bukowina Tatrzańska. Najstarszy z nich znajduje się w Mięguszowieckim Żlebie. Ma grubość ok. 30 m i liczy sobie około 400 lat. Co więcej w tej podhalańskiej gminie panuje specyficzny klimat, dzięki któremu pokrywa śnieżna utrzymuje się przez cały rok i nie ginie nawet w okresie letnim. Należy dodać do tego fakt, że na terenie gminy jest zarejestrowana największa ilość wyciągów i stacji narciarskich. 

Bukowina Tatrzańska to bardzo popularny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy. Szczególne w okresie zimowym cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Rozbudowana baza noclegowa i infrastruktura narciarska to najważniejsze powody, dla których w sezonie zimowym bardzo trudno tu o wolne kwatery []. Stacje narciarskie Turnia i Rusin-ski oraz liczne małe wyciągi narciarskie tworzą jedną z najlepszych baz narciarskich w kraju.

Stacja narciarska Turnia w Bukowinie to jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich. Zlokalizowany jest w Pogórzu Spisko-Gubałowskim i wchodzi w skład kompleksu narciarskiego Olczański. Narciarze mogą tu znaleźć wyciąg krzesełkowy o długości 400 m i przepustowości 1500 osób na godzinę. Różnica wzniesień wynosi tu 90 metrów. Trasa zjazdowa liczy 500 metrów. Przy wyciągu znajduje się parking, wypożyczalnia, szkoła jazdy i karczmy, w których narciarze mogą się posilić i odpocząć. W roku 2009 otwarto nową Stację Narciarską Rusin-Ski, która jest zlokalizowana na Wierchu Rusińskiego. Zaledwie w dwa lata po otwarciu została ona przez dwa kolejne sezony wybierana najlepszą stacją narciarską Małopolski. Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów są niebieskie i czerwone trasy zjazdowe. Czteroosobowy wyciąg o długości 700 metrów i różnicy wysokości do 124 metrów czyni tę stację jedną z najlepszych na Podhalu. Przepustowość wynosi 240 osób na godzinę. Na terenie kompleksu znajdują się także dwa wyciągi orczykowe. Doskonałe warunki i mikroklimat sprawiają, że stacja ta jako jedna z pierwszych rozpoczyna sezon narciarski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>