Międzygórze – perła Sudetów Wschodnich

Międzygórze to niewielka miejscowość położona w obrębie malowniczego i obleganego przez turystów Masywu Śnieżnika w pięknych Sudetach Wschodnich. Początkowo było to jedyne niewielkie i dość specyficzne osiedle. Założyli je drwale i węglarze w pierwszych latach XVI wieku. Mniej więcej 300 lat po tym wydarzeniu za sprawą księżnej Marianny Orańskiej, Międzygórze dość szybko i skutecznie przekształciło się w bardzo popularną miejscowość wypoczynkową, w której dominowała nietuzinkowa i całkiem charakterystyczna zabudowa w stylu szwajcarskim z przeważającą architekturą drewnianą. Do dziś budowle te służą między innymi jako całkiem oryginalna baza noclegowa w Międzygórzu.

W okolicy tej niezwykłej miejscowości znajdują się bardzo gęste i pachnące lasy bukowe, a także lasy świerkowe i niezliczone skałki. Nie ulega jednak wątpliwości, że do największych lokalnych atrakcji należy ogromna ilość szlaków turystycznych, a także kilka bardzo interesujących obiektów przyrodniczych, takich jak majestatyczny wodospad Wilczki, piękna i nieco tajemnicza kaplica Matki Boskiej Śnieżnej, a także robiąca ogromne wrażenie zapora przeciwpowodziowa. Nie wszyscy pamiętają, ale to właśnie w Międzygórzu nakręcono pierwszy odcinek słynnego na cały kraj serialu telewizji polskiej – „Czterej pancerni i pies”.

Międzygórze ma niezwykle charakterystyczną zabudowę, na którą składają się między innymi drewniane domki w stylu tyrolskim ozdobione misternymi rzeźbami, wspaniałymi krużgankami, balkonami oraz finezyjnymi balustradkami. Bez wątpienia najciekawszymi obiektami ze wszystkich są domy wczasowe „Gigant” oraz „Gigant II”, w których Międzygórze oferuje noclegi turystom z całej Polski, jak i zza granicy. Międzygórze to jedna z najbardziej oryginalnych i nietuzinkowych miejscowości nie tylko w górach, ale i w całym kraju. Każdego roku do tej niewielkiej wioski, która na stałe liczy niewiele ponad pięciuset mieszkańców, przyjeżdża nawet kilkanaście tysięcy turystów. Jest to wynik do prawdy niesamowity i świadczy o unikalnym charakterze tego miejsca. Nie ulega zatem wątpliwości, że warto tutaj przyjechać, choćby ze względy na niezwykłą architekturę oraz fantastyczne krajobrazy okolicznych gór i łąk, które zapewniają wspaniałe widoki i jedyne w swoim rodzaju wrażenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>