Park Kościuszki w Katowicach

Katowice posiadając liczną bazę noclegową. Głównie spowodowane jest to faktem, iż samo miasto jest miejscem, gdzie występuje największe skupisko ludzi w stosunku do okolicznych miejscowości. Planując więc, choćby jeden nocleg w Katowicach, nie powinno się to wiązać z większym problemem z nocowaniem tutaj. Jednak Katowice to nie tylko turystyka miejska, każdy potrzebuje kontaktu z naturą, nawet w tak dużym i zabudowanym miejscu.

Park Kościuszki, znajdujący się praktycznie w samym centrum wielkomiejskiego zgiełku, bo o nim mowa, jest jednym z najczęściej odwiedzanych, zaraz po niedaleko znajdującym się Parku Leśnym, miejsc. Jako jeden z ważniejszych argumentów, przemawiającym za jego atrakcyjnością jest fakt, iż jego położenie zlokalizowane jest na obrzeżach centralnie ulokowanych dzielnic tej aglomeracji. Sprawia to, iż niezależnie od metody transportu w to miejsce, w stosunkowo niewielkim czasie można odpoczywać, podziwiając występującą tu zieleń, rosnące klomby czy też spacerować zacisznymi alejkami. Park roztacza się na powierzchni 72 hektarów, dzięki czemu nosi on miano największego, jaki można odwiedzić w granicach administracyjnych Katowic. Dodatkowo historia tego miejsca przedstawia się w bardzo ciekawie występujących faktach, nie zawsze jednak pozytywnych. Rozciąga się on w obrębie ulic Kościuszki, Górnośląskiej oraz Mikołowskiej.

Początek parku datuje się na 1888 rok, kiedy to zajmował 6 hektarów, jednak stopniowo oraz systematycznie powiększał swój obręb aż do obecnej wielkości. Rośnie w nim ponad 90 gatunków roślin, a na jego terenie znajduje się wiele alejek, na których umieszczono ławeczki idealne do odpoczynku. Dodatkowo w poszczególnych zakątkach ulokowane są punkty gastronomiczne. Plenerowa scena to miejsce, w którym odbywają się liczne imprezy oraz koncerty.

Kolejną atrakcją parku jest wieża spadochronowa, z której to w 1939 roku grupa harcerzy próbowała obronić centrum Katowic przed wojskami niemieckimi. W jej rejonach znajduje się obelisk upamiętniający to zdarzenie. Kontynuując wątek militarny, na terenie parku znajduje się także cmentarz radzieckich żołnierzy, którzy zmarli przy wyzwoleniu Katowic w 1945 roku. W 1510 roku na najwyższym wzgórzu powstał kościół pod wezwaniem Św. Michała Archanioła. Z budynków wartych odwiedzenia należy pamiętać o Galerii Rzeźby Plenerowej oraz Wzgórzu Beaty, czyli zimowej rozrywce dla amatorów nart oraz sanek. Nocując w Katowicach, warto odwiedzić to miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>