Sopot – perła polskiego wybrzeża

Sopot jest najmniejszym miastem wchodzącym w skład aglomeracji trójmiejskiej, ale jednocześnie uznawanym za najbardziej reprezentacyjny kurort nad polskim Bałtykiem. W okresie letnim przyjeżdżają tu turyści z różnych zakątków Polski i z zagranicy, a wśród spacerowiczów na słynnym sopockim Monciaku nie brakuje znanych gwiazd. Sopot przyciąga swoją niepowtarzalną architekturą i klimatem, a także wieloma imprezami kulturalnymi i rozrywkowymi, często relacjonowanymi w ogólnopolskich mediach.

Tętniące życiem uzdrowisko

Według różnych statystyk w ubiegłym roku Sopot odwiedziło nawet 2 miliony turystów. Na ulicach miasta słychać różne języki, ponieważ dzięki gdańskiemu portowi lotniczemu, do Trójmiasta z łatwością mogą się dostać turyści m.in. ze Skandynawii i Wielkiej Brytanii. Na wszystkich czeka w Sopocie doskonała i zróżnicowana baza noclegowa (➦). Znajdują się tu zarówno 5-gwiazdkowe hotele (m.in. sieci Sofitel i Sheraton), jak i hotele oznaczone mniejszą liczbą gwiazdek, pensjonaty, luksusowe rezydencje i apartamenty, kilka hosteli, a także mnóstwo wygodnych kwater prywatnych. Ważną częścią zaplecza noclegowego są tu także sanatoria, ponieważ Sopot od ponad 100 lat traktowany jest jako miejscowość lecznicza (w 1999 r. nadano mu oficjalnie status uzdrowiska). Leczone są tu różne schorzenia m.in. reumatologiczne, kardiologiczne, ortopedyczne oraz związane z drogami oddechowymi.

Sopockie atrakcje

Symbolem Sopotu (➦) stało się najdłuższe w Europie drewniane molo, po którym spacer jest punktem obowiązkowym podczas pobytu w tym mieście. Choć za wejście należy zapłacić, to chętnych nie brakuje. Na jego końcu znajdują się lunety do obserwacji, marina dla łodzi, a także przystań dla statków pasażerskich, którymi można się wybrać w rejs np. na Hel. Tuż obok mola rozciąga się sopocka plaża ze strzeżonym kąpieliskiem i z pięknym widokiem na gdyński klif. Kolejnym słynnym sopockim deptakiem jest wspomniany już wyżej Monciak, czyli zamknięta dla ruchu samochodowego ulica Bohaterów Monte Cassino biegnąca od pl. Zdrojowego w kierunku dworca PKP. Znajdują się przy niej kamienice, bary, kawiarnie, lodziarnie, sklepy, kino i stragany z pamiątkami. Dużą atrakcją przy Monciaku jest Krzywy Domek, który powstał w 2004 r. Osoby, które zarezerwowały sobie na dłużej noclegi w Sopocie, mogą dokładniej poznać uroki tego miasta. Należą do nich m.in. latarnia morska, Zakład Balneologiczny, Opera Leśna czy choćby zaciszne uliczki miasta z secesyjnymi willami i kamienicami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>