Szlaki turystyczne w okolicy Częstochowy

Częstochowa to piękne miasto, do którego przyjeżdża się głównie z uwagi na jasnogórskie sanktuarium maryjne. Niemniej jednak, kryje się tutaj mnóstwo zabytkowych budowli, muzeów oraz parków rekreacyjnych. Przy dłuższym pobycie w tej miejscowości, tutejsza baza noclegowa (➔) okaże się świetnym punktem wypadowym do wypraw po malowniczej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej otaczającej stary gród. W okolicy znajduje się kilka ciekawych szlaków turystycznych, poświęconych odmiennej tematyce. Warto przejść chociaż ich fragmenty, aby zapoznać się z historią, kulturą i przyrodą śląską.

Oznaczony na czerwono szlak Jury Wieluńskiej ciągnie się przez ponad 100 kilometrów, łącząc dwa piękne miasta – Częstochowę i Wieluń. Prowadząc przez malownicze tereny parku krajobrazowego, trasa wiedzie przez lasy, łąki oraz niewielkie wioski i miasteczka. Można ją przebyć w kilka dni zarówno pieszo, jak i na rowerze, nocując przy tym w mijanych osadach lub pod namiotem. Na początku i na końcu szlaku na wędrowców czekają liczne zabytki religijne, takie jak sanktuarium częstochowskie i wieluński klasztor reformatów.

Miłośnicy zabytków chętnie przemierzą odcinki Szlaku Architektury Drewnianej, który w samym województwie śląskim obejmuje prawie setkę obiektów, połączonych wyznaczonymi trasami w formie pętli. Wśród wielu atrakcji na szlaku znajdują się liczne kościółki i kapliczki wraz z dzwonnicami, stare chaty i leśniczówki, wiejskie zabudowania gospodarcze, pałacyk myśliwski, a nawet dwa skanseny – w Chorzowie i Pszczynie. Każda atrakcja opatrzona została tabliczką informacyjną opisującą dany obiekt.

Warto także powędrować szlakiem zabytków techniki, który rozpoczyna się właśnie w Częstochowie. Tematyka tej trasy obejmuje obiekty przemysłowe, fabryki i muzea udostępnione do zwiedzania turystom. W samym mieście maryjnym znajdują się pierwsze trzy obiekty zaliczane do szlaku, w tym unikalne Muzeum Zapałek, zlokalizowane na terenie funkcjonującego nadal zakładu wytwórczego. To spora gratka dla miłośników architektury i sztuki industrialnej.

Dla turystów, którzy mają tu wykupione noclegi, Częstochowa stanowi znakomity punkt wypadowy do wypraw po szlakach tematycznych wyznaczonych w okolicach miasta. Warto zainteresować się wycieczką po urokliwych terenach jury oraz zwiedzaniem drewnianych budynków i obiektów przemysłowych na Śląsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>