Warte uwagi Gliwickie kapliczki

W Gliwicach znajduje się stosunkowo dużo ciekawych kapliczek, które mogą zainteresować niektórych turystów. W Polsce już wieki temu istniała moda na budowanie kaplic. Podobnie było i w Gliwicach, które nie zawsze należały do naszego kraju. W okolicach ulicy Żytniej znajduje się murowana z cegły kapliczka, która powstała prawdopodobnie na początku XX wieku. Kaplica jest nieotynkowana, a dzięki użyciu cegieł świetnie komponuje się z górnośląskim krajobrazem. Według różnych opinii we wnętrzu tej kaplicy znajduje się figurka św. Jana Nepomucena.

Kolejna kaplica również jest pod wezwaniem św. Jana Nepomucena. Znajduje się ona w dzielnicy Stare Łabędy. Pochodzi z około 1850 roku. Jest to obiekt murowany, otynkowany, który swoim wyglądem przypomina miniaturę kościoła. Znajduje się ona przy ulicy Staromiejskiej. Kolejna kaplica, którą warto zobaczyć na własne oczy pochodzi z roku 1894. Znajduje się ona w Łabędach przy ulicach Przyszowskiej i Zygmuntowskiej. Została przeniesiona w to miejsce w roku 2010, ponieważ zlokalizowana była zbyt blisko skrzyżowania po przeciwnej stronie ulicy i bardzo często dochodziło w tym miejscu do niebezpiecznych kolizji i wypadków samochodowych. Kaplica zbudowana jest z cegły, co komponuje się ze śląskim budownictwem. W jej wnętrzu znajduje się figura Matki Boskiej Fatimskiej. Z zewnątrz nie jesteśmy w stanie zobaczyć, co znajduje się w jej wnętrzu. Nie można również do niej niestety wejść.

Kapliczek w Gliwicach i okolicach jest naprawdę całkiem sporo. Większość to obiekty, które swoim stylem i materiałem, z którego zostały wykonane świetnie pasują do budownictwa śląskiego. Jeśli jesteśmy w Gliwicach, bądź przejeżdżamy przez tę miejscowość, to warto na chwilę w niektórych miejscach się zatrzymać, aby na własne oczy zobaczyć te przepiękne obiekty kultu religijnego. Gliwice to świetna miejscowość na urlop [podobnie jak Zieleniec]. Można tu wiele zwiedzić, a zachęca do tego również rozbudowana baza noclegowa jaka się tutaj znajduje. Gliwickie noclegi oferowane są przez hotele, motele, pensjonaty. Wybór jest więc naprawdę spory. Ceny również nie powinny nikogo odstraszyć, dlatego jeśli tylko mamy ochotę i czas to warto tutaj przyjechać.

9 comments

 1. gniewko pisze:

  To musi być całkiem fajne zwiedzanie śladami kapliczek, bardzo oryginalny pomysł, który w najbliższym czasie z chęcią wykorzystam

 2. born2be pisze:

  Tak zgadza się ciekawe pomysły przedstawiacie jeśli chodzi o plan na wycieczkę.

 3. Wuodek pisze:

  Ja również lubię tematyczne szlaki do zwiedzania, to o wiele lepsze niż szwendanie się bez celu podczas urlopu :)

 4. Marusia pisze:

  Jestem ciekawa ceny gliwickich noclegów.

 5. Janek pisze:

  W centrum może być drogo, ale nie wiem bo nigdy nie byłam, za to pewnie znajdą się jakieś kwatery na obrzeżach miasta.

 6. Janek pisze:

  W centrum może być drogo, ale nie wiem bo nigdy nie byłem, za to pewnie znajdą się jakieś kwatery na obrzeżach miasta.

 7. Aldi pisze:

  Z pewnością jet mnóstwo pensjonatów i domków z tanimi miejscami do spania, jak w każdym mieście ;))

 8. molewszafie pisze:

  Chciałam tylko napisać że grupa KMI jest super i ja chętnie czytam wasze wpisy :)

 9. Dawid pisze:

  noclegu w Gliwicach jeszcze nie próbowałem… Może być dosyć ciekawie i nieprzeciętnie na urlop.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>